Afrodyta, bogini miłości, piękna, uroku i płodności w mitologii greckiej, uważana jest za jedną z najważniejszych bogiń Olimpu. Urodziła się z piany morskiej, a jej piękno było tak olśniewające, że nawet bogowie byli oczarowani. Afrodyta była żoną Hefajstosa, boga kowali, choć miała także liczne romanse, zwłaszcza z Aresem, bogiem wojny.

Jej kult był szczególnie rozwinięty w starożytnej Grecji, a świątynie Afrodyty znajdowały się m.in. w Cyprze i na Sycylii. Afrodyta miała wiele atrybutów, w tym jabłko, gołąbice, muszle i różne kwiaty, symbolizujące różne aspekty jej kultu.

Afrodyta odegrała kluczową rolę w mitach greckich, zwłaszcza w mitach związanych z Troją, takich jak mit o Parysie i Złotym Jabłku. Jej udział w tych mitach często prowadził do konfliktów i tragedii.

Pomimo swojego piękna, Afrodyta była również obiektem kontrowersji i mitów związanych z jej kaprysami, zemstą i wpływem na losy ludzi. Jednakże, jej kult przetrwał wiele wieków, a Afrodyta stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bóstw w mitologii greckiej.